Efterskolernes Dag på Glamsbjerg Efterskole

Vi glæder os til at se dig og din familie på Efterskolernes Dag søndag den 24. september mellem kl. 13 og 17.

I får en rundvisning af vores elever, og bagefter er der buffet i spisesalen, hvor kokkelinjen byder på mange forskellige lækkerier. Her kan I også snakke med en lærer og få spurgt ind til lige præcis det, I har brug for at vide.

Rundt omkring på skolen er der udstillinger og film fra vores 6 linjer:

  • Kokkelinjen
  • TekLinjen
  • Musiklinjen
  • Designlinjen
  • Fodboldlinjen
  • Livsstilspiloterne

På efterskolen er der turbo på udviklingen, både den faglige og den personlige. Og hvad enten du går i almindelige 9. eller 10. klasse eller på vores superhold, er det vores ambition at forberede dig godt til fremtiden. Se filmen, hvor andre unge fortæller, hvad efterskolen har forberedt dem på.