Nyheder 2013/2014

Bittert nederlag i sidste minut

maala-gfe-mod-gie

Bittert nederlag i sidste minut

Årets sæsonåbner blev en velspillet og tæt dyst mellem to gode hold.

Taktikken var på plads, og pigerne var 100% klar til årets første dyst. Kampen blev spillet under en skyfri himmel, og varmen gjorde sit til at dræne holdene for energi i takt med at kampen skred frem. Første halvleg startede meget lige, men efterhånden som minutterne gik, fik Glamsdalen et større og større overtag. Ikke desto mindre fik vores hold flere gode chancer halvlegen igennem. Camilla kom til afslutninger i både det 7., 9. og 18. Minut, og også Maala havde flere kvalificerede forsøg. Kort inden pausefløjtet blev presset dog desværre for stort, og holdets anfører, Anita, fik uheldigt pareret en afslutning i mål. 0-1 i det 30. minut.
I anden halvleg fik vi rettet taktikken og fik stille og roligt mere og mere overtag.
Efter 7 minutter af 2. halvleg udmøntede det sig en flot scoring af Maala. Hun modtager bolden i dybden og når akkurat at lobbe bolden inden Glamsdalens keeper kommer ud. Bolden daler ned under overliggeren, 1-1!
Halvlegen igennem afviste forsvaret flot Glamsdalens tilløb, i øvrigt kyndigt styret af Maria, som gik forrest og viste hvordan man sætter sig igennem i duellerne. Flot kamp, Maria!
Midt i anden halvleg faldt Camilla til jorden og tog sig til knæet. Det blev et foreløbigt punktum for Camilla, der ellers havde spillet en rigtig flot kamp på midtbanen, hvor hun kampen igennem havde truet modstanderne med sin hurtighed i farlige gennembrud. God bedring, Camilla!
I kampens slutning kom vi til flere og flere afslutninger, og udefra set lå vores føringsmål lige om hjørnet, men i stedet slog Glamsdalen kontra. En af deres midtbanespillere får upresset lov til at føre bolden frem. Uden for feltet afslutter hun, og bolden går ind ved stolpen, uden chance for en ellers særdeles velspillende Natalie i målet. 1-2, og 20 sekunder på klokken. Kort efter fløjtede dommeren af.
Kæmpe skuffelse over nederlaget, som absolut også kunne have været blevet til en sejr, men samtidig også optimisme over flot spil og en gedigen indsats. Vi har høje forventninger til næste kamp, som bliver ude mod Hjemly tirsdag d. 10. september.

Rasmus Hansen, træner

Nabiha-koncert

Nabiha-koncert

Musiklinjen til Nabiha-koncert

Nabiha havde god kontakt med sit publikum

Efterskolens musiklinje fik sig virkelig én på opleveren i linjeugen, da de var til koncert med Nabiha på Tobaksgården i Assens torsdag aften. Nabiha og band gav den gas og var supergode til at få publikum med. Og oplevelsen blev bestemt ikke ringere af, at musiklinjen fik lejlighed til at snakke med Nabiha efter koncerten. Her følger nogle kommentarer fra eleverne:
”Jeg synes, det var en vildt fed koncert. Altså Nabiha er altid mega fed, men bandet var bare også mega godt. Det var den bedste koncert, jeg nogensinde har været til.”
”Det var en kanon oplevelse. Også at snakke med hende personligt.”
”Koncerten var rigtig god, da Nabiha havde meget kontakt med publikum, hvilket man kunne se, da hun lavede sit ekstranummer og fik ned til publikum og sang dernede.
”Nabiha-koncerten var rigtig god. Hun var så nede på jorden og gave et så godt show; det var helt vildt. Det burde helt klart gøres igen”.

GFE mod Ringe, september 2014

gfe-mod-ringe

GFE mod Ringe

GFE vandt solidt over Ringe Efterskole

Første halvleg startede meget lige. Holdene kiggede hinanden an, men alligevel virkede det til at vi var farligst. Inden for det første kvartal kom holdets frontangriber, Maala, til tre kvalificerede afslutninger. Men bedst som Maala havde afsluttet for tredje gang, løb Ringe op i den anden ende og sparkede bolden i kassen til en 1-0 føring. Umiddelbart efter var Maala dog igen på spil og tvang Ringes målmand til en stor redning. 10 minutter senere var den gal igen. Ringe kombinerede sig hurtigt op ad banen og lagde køligt bolden ind i målet. En pausestilling på 0-2 på trods af flere gode chancer, hvor vi også fik testet målrammen.
Anden halvleg var kun lige begyndt da et af vores mange angreb endelig gav pote. Maala sled sig fri og scorede fra tæt hold. Nu troede træneren, at kampen ville ændre sig til vores fordel. Sådan skulle det ikke gå. Ringe havde flere skud udefra, som Natalie parerede flot i målet, men desværre var Ringes angribere skarpere end GFE’s forsvarsspillere, og Ringe fik tre lette mål på returbolde.
5-1 og 22 minutter tilbage. En uoverkommelig opgave. Tilsyneladende.
Nu tog Eva-Emma og Maala fat i front, og alle de chancer som pigerne brændte i første halvleg, sparkede de nu kynisk ind:
5-2 Eva efter 41 minutter
5-3 Eva efter 45 minutter
5-4 Anita efter 45 minutter
5-5 Eva efter 47 minutter
5-6 Maala efter 51 minutter
5 mål på 10 minutter!
Ringe var reelt knækket, og vi kunne score yderligere to gange; Maala efter 58 minutter, og Maria satte punktum med et smukt frisparksmål op i krydset et minut før slutfløjtet til stillingen 5-8 til GFE!

Rasmus Hansen, træner

Airport. Musical 2013/2014

lady-gaga

Airport 2013/2014

Kærlighed, intriger, turisme og racisme

Glamsbjerg Efterskole havde musicaluge i uge 47, og der blev arbejdet intenst på værkstederne med kostumer, rekvisitter, lys & lyd, musik, dans, scenebyg og skuespil. Eleverne var selv med til at udarbejde handlingen, som foregik i en lufthavn.
Det blev til en forrygende forestilling med en god cocktail af intriger og drama, forelskelse, bombetrusler og meget andet, og det blev ikke mindre underholdende af at både Paris Hilton, Lady Gaga og Boris Jeltsin kom forbi.
Og så var der lidt til eftertanken, da security automatisk anholdt en mørklødet turist i forbindelse med en bombe i lufthavnen.
En flot og velspillet forestilling med gode skuespiller, dygtige dansere, god lyssætning, skøn musik og fine kulisser.

Designlinjen på tur, 25. marts 2014

bb-designlinjen-gfe

Designlinjen på tur

Designlinjen besøger Designskolen og Trapholt

Linjeholdet var på ekskursion fra kl 9:45 til 17:00 tirsdag den 25. marts. Turen gik først til Designskolen i Kolding, hvor vi havde en aftale med Patrick, en sidste-årsstuderende der havde lovet at vise os rundt.
Det blev en interessant øje-åbnende oplevelse. Vi kom rundt i hele huset, så lokalerne til alle linjerne og fik et førstehåndsindtryk af hvordan det er at være designstuderende i dag: Det er spændende og virkelig hårdt arbejde – glem alt om glamour og nemme løsninger.
Efter 1½ time på Designskolen blev vi kørt til Kunstmuseet Trapholt. Her blev vi først vist rundt i udstillingen ”Antibodies” ved brødrene Humberto og Fernandao Campana. Udstillingen består af tankevækkende møbler, mange af dem fremstillet af skrald eller ting man normalt ikke forbinder med møbelfremstilling f.eks. bobleplast eller tøjdyr. Udstillingen var inspirerende og blev brugt som optakt til at arbejde i workshops.
Trætte, men inspirerede, vendte vi hjem til GFE sidst på dagen.
I den kommende tid vil linjeeleverne tage udgangspunkt i skolens gamle stole fra spisesalen + genbrugsmøbler og kreere ”noget”. Resultaterne bliver ikke nødvendigvis møbler…!
Planen er at udstille de færdige produkter i spisesalen.

Mette Mule, billedkunstlærer

Søskendeweekend, 28.-30. marts 2014

bb-weekend

Søskendeweekend

Små søskende på weekend i efterskolen

I weekenden 28.-30. marts havde vi ca. 30 små søskende (og et par fætre og kusiner) i alderen 2-16 år på besøg.
Det var en skøn weekend, hvor de nuværende elever i stor stil viste hvor modne, omsorgsfulde og ansvarsbevidste, de er. Der blev leget, spillet spil og hygget non-stop.
Fredag stod den på svømmehal og X faktor-finale. Lørdag blev der trykt t-shirts, spillet battle-ball, lavet “pølsemænd” og holdt Earth Hour (alt lys slukkes i én time) med aftensang. Søndag blev de små søskende hentet, og forældrene var ivrige lyttere til nogle endnu ivrigere små fortællere, der var proppet med gode oplevelser.
Resten af søndagen stod på afslapning af nogle meget trætte store søskende, der havde haft en ligeså hyggelig weekend. En elev udtalte med et smil på læben, at hun var sikker på, arrangementet var lavet for at forhindre, at de fik børn for tidligt. En anden tog hatten af for sine forældre, der har de små søskende til hverdag.

Min mormors arme falder af. Bedsteforældredag, maj 2014

bb-bedsteforaeldredag

Min mormors arme falder af!

Min mormors arme falder af, min bedstefar går i stykker, og hvad nu hvis de bliver trætte?

Masser af bekymringer væltede ind over eleverne lørdag eftermiddag, da det gik op for dem, at de selv skulle aktivere deres bedsteforældre. Der var ikke meget tiltro til de gamle.
Men, eleverne gik i gang med forberedelse af poster, og mange tanker blev tænkt.
Søndag kl. 13. begyndte det at myldre ind med mennesker, store og små, ældre og gamle. Omkring 60 bedsteforældre kom på besøg, og der var stor gensynsglæde på parkeringspladsen. Med en kort fællessamling gik dagens program i gang, og børnebørnene viste deres bedsteforældre rundt på hele skolen, inden der var samling igen, og alle blev delt ud på hold.
Opgaveløbet foregik over hele skolen. Der var bl.a. sprogtime i fysiklokalet med udtale af grønlandske ord og oversættelse fra grønlandsk til dansk. I musiklokalet huserede Camilla og Omeid med en musikquiz, der var strikkekonkurrence i tekstil, byg et bål så stort, at det kan brænde en snor over i Bålhytten, træk 2 efterskoleelever siddende på en kævle, skriv hurtigt på computer (kun de ældste fingre må bruges), Petangue, ram basketkurven – gamle og unge, genkend en kendt – på øjnene.
Det kom mange grin og sved på panden hos alle hold. Alle gik hårdt til opgaverne, – en enkelt bedstefar gik så hårdt til makronerne, at han fik en fibersprængning og blev ukampdygtig resten af dagen. Vi håber, at det ikke er for smertefuldt, og at han vil komme sig over skaden på bedste vis.
Efter at have arbejdet i varmen, var der kaffe og kage. Vi samlede ind til Hope Now i forbindelse med kaffen. Mette Berg spillede op til fællessang, både kendte og ukendte sange for de ældre årgange.
Vi havde en rigtig dejlig dag sammen med det grå guld og fremtidens håb, og alle tanker om, at bedsteforældre ikke kan noget, eller at de går i stykker, blev grundigt gjort til skamme.

Anne Poulsen

Motionsdag, maj 2014

bb-motionsdag-maj

Motionsdag i maj

Store og små elever dyrkede fællesskabet

Glamsbjerg Fri- og Efterskole har fødselsdag 1. maj, og så vidt muligt holder vi en fælles idræts- eller motionsdag på den dag. I år fyldte skolen 116 år, og da vejret var dejligt, som det ofte er 1. maj, var der lagt op til en rigtig god motionsdag.
Eleverne fra både friskolen og efterskolen var delt ud på hold på tværs af klasser og teams, og så blev der ellers dystet i bl.a. moon car race, nat-og-dag-fange, velcro-bold, klodset stafet, trash ball og meget andet.
Efter en hyggelig, sjov og aktiv dag var der fælles afslutning i foredragssalen med kåring af dagens vinderhold.